Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka verejnej správy Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Dlhopisy pre ľudí
  1. Domov
  2. Čo by ste mali vedieť o dlhopisoch ?

Čo by ste mali vedieť o dlhopisoch pre ľudí?

1. Čo sú to štátne dlhopisy?

Štátne dlhopisy sú dlhové cenné papiere, ktoré vydáva Slovenská republika. Predáva ich prostredníctvom Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity investorom na Slovensku a v zahraničí. Za predané štátne dlhopisy štát získa finančné prostriedky, ktoré používa najmä na krytie dlhu Slovenskej republiky, na krytie deficitu štátneho rozpočtu a na financovanie ostatných záväzkov štátu v zmysle platnej legislatívy. Takto získané finančné prostriedky štát nemôže použiť na žiadny iný účel. Takmer všetky štátne dlhopisy, ktoré Slovenská republika vydáva, majú dematerializovanú („nie listinnú“) podobu. To znamená, že ich vlastníctvo je elektronicky registrované v Centrálnom depozitári cenných papierov SR alebo v inom depozitári cenných papierov, napríklad v zahraničí. Ako doklad o ich vlastníctve môže slúžiť výpis majetkového účtu vedeného v banke alebo v Centrálnom depozitári cenných papierov. 

2. Čo sú to štátne dlhopisy pre ľudí?

Sú to štandardné štátne dlhopisy určené na predaj občanom Slovenskej republiky a ostatným občanom Európskej únie (ďalej aj „dlhopisy“). Na primárnom trhu[1] sú určené iba občanom, fyzickým osobám. Na sekundárnom trhu [2]ich môžu nadobúdať fyzické a aj právnické osoby. S vlastníctvom dlhopisov sú spojené rovnaké práva a povinnosti (s výnimkou daní a odvodov) ako pri vlastníctve alebo držbe ostatných dlhopisov vydávaných Slovenskou republikou.

3. Aké sú hlavné dôvody vydania štátnych dlhopisov pre ľudí?

  • Podpora kapitálového trhu[3].
  • Zlepšenie finančnej gramotnosti občanov.
  • Umožnenie občanom Slovenskej republiky podieľať sa na financovaní štátu.
  • Diverzifikácia investorskej základne štátneho dlhu – získanie nových investorov do štátneho dlhu. 

4. Kde bude / je možné ich kúpiť? 

Dlhopisy pre ľudí možno kúpiť (investovať do nich) v pobočkách sieti bánk, ktoré sa zaviazali, že budú tieto dlhopisy občanom distribuovať. Na predaji sa podľa dohody budú podieľať Československá obchodná banka, a. s., Slovenská sporiteľňa, a. s., Tatra banka, a. s., UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s. a Všeobecná úverová banka, a. s. Dlhopisy bude možné kúpiť v priebehu jedného kalendárneho mesiaca. Termín predaja týchto dlhopisov zverejní Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity na stránke www.dlhopisypreludi.sk a na stránke www.ardal.sk minimálne jeden kalendárny mesiac pred začiatkom ich predaja.

5. Bude ich možné predať pre ich splatnosťou?

Áno, dlhopisy bude možné predať pred ich splatnosťou napríklad prostredníctvom Burzy cenných papierov v Bratislave. Stačí sa obrátiť na obchodníka s cennými papiermi, najlepšie na banku, ktorá primárny predaj občanovi sprostredkovala, a v ktorej má občan / investor vedený svoj majetkový účet. 

6. Podliehajú / budú podliehať zdaneniu?

Výnos z týchto dlhopisov nepodlieha pre fyzické osoby zdaneniu. Občanom neplynie ani žiadna daňová povinnosť v súvislosti s kúpou a držbou týchto dlhopisov. Občania v súvislosti s držbou alebo vlastníctvom týchto dlhopisov nemajú povinnosť podávať daňové priznanie. Ministerstvo financií Slovenskej republiky sa zaväzuje, že počas životnosti týchto dlhopisov nezmení daňovú legislatívu v neprospech občanov týkajúcu sa týchto dlhopisov. 

7. Môže sa výnos štátnych dlhopisov počas ich životnosti meniť? 

Pokiaľ občan bude tieto dlhopisy držať až do splatnosti, bude mať štátom garantovaný fixný výnos definovaný v „Emisných podmienkach“ a ten sa meniť nebude. V prípade, ak občan predá dlhopis na sekundárnom trhu pred jeho splatnosťou / skôr, jeho výnos ovplyvní trhová cena predávaného dlhopisu, ktorá sa môže počas životnosti dlhopisu meniť a môže byť iná, ako je stanovená / určená v „Emisných podmienkach“. Pri predčasnom predaji dlhopisu občan získa okrem istiny alikvótny úrokový výnos (AÚV)[4], to znamená, že nepríde o úroky v čase / za čas vlastnenia alebo držby dlhopisu.  

8. Je táto investícia bezpečná?

Vyplatenie istiny pri splatnosti a kupónových výnosov garantuje Slovenská republika. Ide o jednu z najbezpečnejších investícií, akú možno na Slovensku získať. Nikdy v minulosti sa nestalo, aby Slovenská republika nevyplatila istinu alebo výnosy investorom do štátnych dlhopisov. 

9. Čo sa stane so štátnymi dlhopismi v prípade úmrtia občana, ktorý investoval do štátnych dlhopisov ?

Investované peniaze do dlhopisov budú súčasťou / predmetom dedičského konania, rovnako ako  napríklad peniaze na účte zosnulého v banke. To znamená, istina aj úrok sa budú dediť, podobne ako ostatný majetok zosnulého občana. 

10. Bude možné nakúpenými štátnymi dlhopismi ručiť za vlastný alebo cudzí úver?

Áno, dlhopisy pre ľudí môžu byť predmetom záložného práva. Vzhľadom na bonitu týchto dlhopisov bude možné týmito dlhopismi ručiť napríklad v banke za iný úver (spotrebný úver, krátkodobá pôžička a pod.) pre seba alebo iným osobám. S veľkou pravdepodobnosťou prijme tieto dlhopisy ako zabezpečenie bankovej pohľadávky (úver, pôžička a pod.) každá banka pôsobiaca na Slovensku. 

11. Dá sa na dlhopisoch zarobiť alebo prerobiť?

Ak občan bude držať na svojom účte dlhopis až do splatnosti, okrem garantovaného úrokového výnosu (kupónu) nemôže na samotnom dlhopise zarobiť alebo prerobiť. Ak dlhopisy predá pred ich splatnosťou, môže dosiahnuť kapitálový zisk[5] alebo kapitálovú stratu[6]. Celkový výnos do splatnosti občana sa môže preto líšiť od kupónového výnosu definovaného v „Emisných podmienkach“. Na kapitálový zisk alebo kapitálovú stratu bude mať vplyv zmena / pohyb úrokových sadzieb na finančnom a kapitálovom trhu počas životnosti dlhopisu.


[1] Primárny trh - Primárny trh cenných papierov je trh, ktorý slúži na vydávanie nových emisií cenných papierov alebo finančných nástrojov. Prostredníctvom emisie na primárnom trhu jednotlivé subjekty - emitenti (napríklad firmy, vláda, mestá a obce a podobne) získavajú prostriedky na svoju činnosť. 

Štátne dlhopisy pre občanov budú na primárnom trhu vydané v spolupráci so spolupracujúcimi bankami. Emitentom bude Slovenská republika zastúpená Ministerstvom financií SR.

[2] Sekundárny trh - Sekundárny trh cenných papierov je trh, na ktorom je možné obchodovať cenné papiere, ktoré už boli umiestnené / vydané na primárnom trhu. Sekundárny trh môže byť organizovaný a regulovaný (napríklad burza cenných papierov, (MTF = “Multilateral Trading Facility“) alebo voľný (OTC = ”Over the Counter“). Na Slovensku bude možné dlhopisy pre občanov obchodovať na Burze cenných papierov v Bratislave, a. s. alebo mimo burzy – dohodou protistrán a následným prevodom cenných papierov v Centrálnom depozitári cenných papierov SR, a. s.

[3] Kapitálový trh - Časť finančného trhu, na ktorom sa obchoduje s finančnými nástrojmi s dobou splatnosti zvyčajne dlhšou ako 1 rok – napríklad s akciami, dlhopismi, podielovými listami, derivátmi a podobne.

[4] Alikvótny úrokový výnos (AÚV) - Kupón dlhopisu, respektíve jeho pomerná časť, od poslednej výplaty kupónu dlhopisu k aktuálnemu dňu.

[5] / [6] Kapitálový zisk / strata - Rozdiel medzi aktuálnou trhovou hodnotou cenného papiera / finančného nástroja / aktíva a pôvodnými nákladmi vynaloženými na jeho získanie, upravenými o odpisy a investície.

V prípade štátnych dlhopisov pre občanov bude kapitálový zisk alebo stratu predstavovať napríklad rozdiel medzi upisovacou cenou (menovitou hodnotou jedného dlhopisu), za ktorú investor dlhopis nadobudol, a cenou, za ktorú investor tento dlhopis predá.